22 Ocak 2017 Pazar

Bilinmeyen Adanın Öyküsü - Jose Saramago | Kitap İncelemesi *103

Bilinmeyen Adanın Öyküsü
Jose Saramago

Kırmızı Kedi Yayınları
Çeviren: Emrah İmre
Özgün Adı: O Conto da Ilha Desconhecida
58 Sayfa - Ciltsiz

★ ★ ★ ☆ 


KAPAK:

 Kırmızı Kedi Yayınları'ndan çıkan kitabın kapağında, kitabın içinde de yer alan Birol Bayram'ın desenlerinden biri bulunmakta.

YAZAR HAKKINDA:

 1998 Nobel Edebiyat Ödüllü'nün sahibi olan Portekiz asıllı yazar Jose Saramago, yarattığı kurgular sebebiyle birçok ülkede satış rekorları kitaplara imza atmış olsa da din hakkındaki görüşleri sebebiyle tepki görmüş hatta eserleri Portekiz Hükümeti tarafından sansürlenince çareyi Kanarya Adaları'na taşınmakta bulmuş ve yaşamını orada devam ettirmiştir.
 Ülkemizde de çok beğenilen, aynı zamanda kendine has düz yazı tekniği sebebiyle anlam karmaşasına sebep olduğu gerekçesinden ötürü biraz ön yargıyla yaklaşılan eserleri Kırmızı Kedi Yayınları tarafından okurlarla buluşturulmuştur.KONUSU:

 Bir gün bir adam, armağan kapısıyla ilgilenmekten dilek kapısına vakit ayıramayan bencil Kral'dan bir istekte bulunur. O kapısını çaldı diye Kral'ın yerinden kalkacak hali yok ya üstten aşağıya emri iletilir. Bu emir zincirdeki son halka temizlikçi kadınınsa kapıyı aralamaktan başka çaresi kalmaz. 
 Kadın kapıyı açar açmasına ancak adam Kral'la görüşmek istediğini söyler. Daha önce böyle bir istekle karşılaşmamış olan kadın ise adamın cesaretine hayranlık duyar. Kral'a bu isteği iletmek de, kabul etmesini beklemek de öyle kolay olmaz. Adam 3 gün 3 gece sıcak soğuk yağmur çamur demeden kapının önünden ayrılmaz bunun üzerine Kral da kendi çıkarlarını göz önünde bulundurarak ne istediğini ve niyetini sorar.
 Bir tekne istemektedir adam. Bilinmeyen adayı bulmak için sağlam bir tekne... Bilinmeyen ada da neresi? der hayretle Kral. Adamın yanıtı ise gecikmez. Biliyor olsaydım ismi bilinmeyen ada olmazdı. 

KİTAP HAKKINDA:

 Bilinmeyen adaın, aşkın öyküsü...
Jose Saramago'dan daha önce Körlük kitabını okumuş ve çok sevmiş biri olarak Bilinmeyen Adanın Öyküsü'ne de beklentilerle başladığımı itiraf etmeliyim ancak beklentilerim kitabın distopik özelliğinin daha yoğun olduğu yönündeydi ve içinde aşk bulmak beni hem şaşırttı hem de sevindirdi. Kitapla ilgili tek sevmediğim şey ise çok ama çok kısa oluşuydu. Bitirdiğimde keşke daha uzun bir öykü olsaydı da Saramago'nun kurgusunu daha fazla okuyabilseydik dedim.

SONSÖZ:

 Bilinmeyen Adanın Öyküsü, Jose Saramago okumaya başlamak için güzel bir tercih olabilir.


Tüm Hakları Saklıdır.

1 yorum:

  1. Merhaba. 🙋
    Bende yazarın "Kabil" kitabını okumuştum. Hem sevdim hem sevmedim. Aslında din ile bu şekilde biraz alaycı bir dil kullanması rahatsız etmişti. Yalnız hayal gücüne ve kurgusu a ve anlatım diline hayran kaldım. O yüzden diğer kitaplarını da okuyacağım.
    İyi pazarlar.

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...